укр | english
 
 

Федерація дзюдо Закарпаття: пріоритет – здоров’я нації

 

Боротьбу дзюдо, обласну федерацію якої ось уже шістнадцятий  рік  очолює голова спостережної ради АТ «Закарпатінтерпорт», голова Асамблеї громадських рад Закарпаття Ф.Г.Харута в області відносять до тих видів спорту, які успішно розвиваються.  Чим приваблює сьогоднішню молодь цей вид спортивних єдиноборств? Якою є  роль федерації дзюдо в подальшому утвердженні на теренах області цього виду боротьби? Які успіхи закарпатських майстрів татамі в році, що минає?  Про це й не тільки – розмова з Президентом Федерації дзюдо Закарпатської області Ф.Г.Харутою.

 

Федоре Григоровичу!  Дзюдо – один з наймолодших видів єдиноборства  в області.  Будемо відверті, цей вид спортивної боротьби не належить до традиційних, національних видів. В чому секрет успіху японського єдиноборства на теренах нашої країни і області, зокрема?

 

Дзюдо – один з наймолодших видів єдиноборства на пострадянському просторі. Він гуртує навколо себе тих, хто цінує в єдиноборстві не лише фізичну силу, але й розум, благородство, взаємоповагу. Адже не випадково одним з варіантів визначення поняття «дзюдо» є – «мистецтво домагатися перемоги за допомогою розуму».

Боротьба має славні традиції в нашій області. Відомо, що ще у 20-х роках минулого століття в Ужгороді, Мукачеві, деяких інших містах поряд із класичною та вільною боротьбою молодь залюбки займалася боротьбою джіу -джитсу, яка, як відомо, лежить в основі дзюдо. Ініціаторами боротьби були відомі на той час борці, брати Кутлани: Іштван, Онтол та Ондраш. Більше того, їм уже в ті роки належала ідея створення в Ужгороді спеціалізованої школи  зі  спортивної боротьби для дітей віком від 5 до 12 років, у тому числі й дівчаток.  Іштван Кутлан, до прикладу,  був не лише відомим борцем, але й не менш знаним художником і педагогом. У другій половині 20 – х років він навчався у Парижі, у знаменитій Академії Жульєна. Тож не  важко здогадатися, що захоплюючись,  окрім  класичної боротьби, джіу – джитсу, він  скористався можливістю відвідати першу в Європі школу дзюдо, яка на той час діяла саме в столиці Франції.

 

Як відомо, очолювана вами Федерація, як юридична особа, створена в 1999 році. За ці довгі і не прості роки, якими успіхами можете поділитися з нашими читачами?

 

Ще до вказаної вами дати, в не прості часи формування економічних механізмів державної підтримки спорту, в тому числі, і дитячого, ми з партнерами намагалися допомагати розвитку боротьби дзюдо та самбо в обласному центрі. Розпочали ми з підготовки матеріально-технічної бази, а саме: організували роботу секції в укомплектованому для занять дзюдо залі, забезпечили юних борців тренажерами, та іншим спортивним інвентарем. Після чого завдяки ентузіастам на місцях цей вид боротьби почав розвиватися в Іршаві та Волівці.

Наразі в  нашій області боротьбою дзюдо  постійно займається  понад 400 юнаків та дівчат різних вікових категорій ( починаючи з 6 років), і вважаю, це головним нашим успіхом. Під керівництвом досвідчених тренерів, боротьбою дзюдо займаються в обласному центрі, Іршаві, Виноградові. Співпрацюємо з борцями Мукачева та Волівця.  В секціях області працюють 11 висококваліфікованих тренерів, що культивують серед молоді не тільки наш вид спорту, але  і самбо, вільну та греко-римську боротьбу. Тренери області з цих єдиноборств постійно обмінюються досвідом проведення тренувального процесу, проводять спільні змагання та тренування.

В той же час, слід нагадати, що дзюдо – олімпійський вид спорту. Підготовка кваліфікованих борців-дзюдоїстів завжди була одним з пріоритетних напрямків нашої роботи. Адже, це не тільки всебічне гартування молоді, але й престиж країни. За час існування Федерації, було підготовлено дев’ятнадцять майстрів спорту, і не лише з боротьби дзюдо. Наші секції активно розвивають споріднені види єдиноборств – самбо і бойове самбо. Прізвища Михайла Пальчиця, Сергія Щербея, Володимира Миговича,  Романа Говорухи,  Олександри Зовдун, Юрія Ігнатка, Олександра Черняка, Владислава Діброви, Крістіана Бадзо, Степана Молнара, братів Станків та багатьох-багатьох інших добре відомі не лише на теренах нашої країни, але і в борцівських колах Європи та світу.  

Високі результати досягаються в симбіозі хороших умов для тренувань та майстерності тренерського штабу. Під керівництвом досвідчених наставників Віктора Калініна та Андрія Шерегія над вдосконаленням навчально-тренувального процесу в обласному центрі  працює тренерська рада з  їх колишніх підопічних. Можемо гордитися тим, що в Ужгороді на думку багатьох фахівців, зал для боротьби, в якому тренуються юні дзюдоїсти Ужгородської ДЮСШ №1, - один із кращих в Україні. Свідченням цьому є довіра місту Ужгороду проведення низки змагань всеукраїнського рівня.

 

 Якщо вже згадувати про змагання, то розкажіть про юнацький міжнародний турнір «Кубок Закарпаття», який щорічно приурочений до святкування дня  міста Ужгорода?

 

«Кубок Закарпаття», головою оргкомітету якого є віце-президент нашої Федерації В. Ігнатко,  в 2014 році ми провели вже в одинадцяте , і сьогодні цей традиційний турнір входить в міжнародний юніорський календар.  Заради справедливості відзначимо, що в зв’язку з ситуацією в країні, цього року до нас завітало менше команд, ніж це було в минулі роки.  В попередні роки ми приймали гостей з 12-ти країн світу, і турнір вважався міні-чемпіонатом Європи серед юніорів. Незважаючи на обставини, сподіваємося, що в майбутньому змагання повернуть свою масовість та високий рівень майстерності. Адже, за ці 11-ть років в нас гостили кращі юні дзюдоїсти з Угорщини, Росії, Словаччини, Румунії, Молдови, Білорусі, Словенії, Хорватії, Бельгії, Нідерландів та інших європейських країн. Звичайно, намагаємося не відставати від вимог часу. З кінця 2011 року  діє Інтернет-сайт Федерації дзюдо Закарпаття ( інформаційне забезпечення Кульомзи К.Л.), де користувачі мережі можуть ознайомитися з успіхами наших вихованців, останніми новинами, календарем та методами тренування.

В 2008 році авторським тандемом покійного нині журналіста Івана Мільчевича та корифея закарпатського дзюдо Андрія Шерегія,   була написана унікальна книжка «Богатирська естафета Закарпаття», котра стала джерелом знань для майбутніх поколінь закарпатських дзюдоїстів.

Безперечно, нам є куди зростати. Дзюдо – це не просто спорт, це спосіб виховання фізично та морально здорової людини для нашої країни.  Проблемними залишаються розвиток матеріально-технічної бази в районних центрах.

 

Що можете сказати про результати закарпатських майстрів татамі  у 2013-2014 році?

 

Перш за все, головним завданням, яке я бачу перед тренерським штабом області – гартування молоді та виховання майбутнього здорового покоління. Безперечно, наша область намагається не відставати від спортивних досягнень як в середині держави, так і за її межами.

Вірю, що вже в 2016 році на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро, в складі збірної  України побачимо нашого вихованця Владислава Діброву. В останні кілька років спортсмен, незважаючи на прикрі травми, постійно прогресує.  В свої 22-ть роки, Владислав стабільний призер дорослих чемпіонатів та Кубків України,  неодноразовий призер низки міжнародних гран-прі як по дзюдо, так і по самбо. На сьогоднішній день, цей спортсмен – головна гордість нашої Федерації.

Не відстають і більш юні спортсмени. Щорічно принаймні  один-два спортсмени виконують норматив майстра спорту України. Наші  юні вихованців завдяки ентузіазму меценатів та батьківського комітету постійно беруть участь в міжнародних змаганнях різного ґатунку , де набираються необхідного досвіду для подальших перемог.

 

Які пріоритетні завдання бачите перед Федерацією в майбутньому ?

 

Дзюдо не завершується лише вдалими кидками через плече чи стегно та перемогою на татамі. Дзюдоїсти притримуються 10-тьох заповідей, в основі яких закладено ввічливість, скромність, чесність, серйозність, повага, взаємодопомога, визнання, сміливість, самоволодіння та дружба. Саме виходячи з цього, головним у роботі нашої Федерації вбачаю, передусім, виховання здорового майбутнього покоління. Не будемо відставати і в спортивних аспектах. Наразі, нашими тренерами вихована низка перспективних дзюдоїстів у різних вікових та вагових категоріях, які в майбутньому прославлять не тільки Срібну Землю, але й  нашу країну.

 

Олександр Сабадош, майстер спорту України по дзюдо

 

 
Про Асоціацію:Діяльність:Члени ЄСТУ:Правова сторінка:Новини:Контакти

Європейська спілка транспортників України© 2011-2014